Facebook    YouTube

 

Sport

Sport

 

Galeria

Galeria

 

Nasza Świetlica

Świetlica

 

Nasi Milusińscy

Klasy 0-IIISerdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Rodziców do lektury artykułów ze strony Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Braniewie (link poniżej).

http://www.pppbraniewo.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=189&Itemid=300

 

 

UWAGA RODZICE

 

Zapraszamy serdecznie do lektury nowych artykułów w zakładce DOKUMENTY:

 

"BAJKOTERAPIA"

"CZYTAMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE"

"JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI"

"KONSEKWENCJA - MOJE DRUGIE IMIĘ"

"TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE"

***

 

 

 

Gra "Niebieski Wieloryb"

W "Niebieskim wielorybie" dziecko dostaje od "opiekuna" 50 wyzwań. Ma m.in. opowiedzieć o traumie, obejrzeć wybrane horrory, samookaleczyć się, spędzić jeden dzień w odosobnieniu, a na koniec – skoczyć z dachu wysokiego budynku. Grają zwykle nastolatki, w wieku 12-16 lat. Co możesz zrobić RODZICU, żeby Twoje dziecko nie wzięło udziału w "wyzwaniu"?

  1. 1.Zawsze rozmawiaj z dzieckiem ,nie tylko z powodu "Niebieskiego wieloryba", ale zawsze. Ważne są bliskie relacje. Tylko wtedy dziecko powie, co dzieje się w jego życiu i rodzic będzie mógł zapobiec takiej czy podobnej grze. Mieć relacje to znaczy znać granice, które stawia dziecko, i szanować je. Rozumieć jego potrzeby i odpowiadać na nie zgodnie ze swoim systemem wychowawczym.
  2. 2.Wytłumacz dziecku na czym polega ta gra. Warto dziecku powiedzieć wprost, jaki jest cel tej gry, ale używając języka, który będzie dla niego zrozumiały. Jeśli dziecko jest młodsze, ma na przykład 10 lat, można mu powiedzieć, że w grze namawia się do wejścia na tory albo wspięcia się gdzieś wysoko, a przecież wtedy można sobie złamać rękę. Starszemu, 15-latkowi, można powiedzieć o izolacji. Wyjaśnić, że warto rozmawiać, bo to sposób na rozwiązywanie problemów i wyznaczanie nowych granic. Izolacja to uniemożliwia.
  3. 3.15-16-latka można przekonać, żeby już nie dociekał i nie czytał więcej o grze?

Jeśli nastolatek już coś o grze słyszał, to najlepiej zacząć rozmowę od zapytania go, co o niej myśli. Dowiedzieć się, czy jego zdaniem w "Niebieskim wielorybie" jest coś ciekawego, coś pociągającego, a może niebezpiecznego. I dopiero na końcu powiedzieć, że to, co się tam dzieje, jest niewłaściwe? Nie tyle niewłaściwe, ile dla niego krzywdzące, że zagraża jego zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Bo ta gra tak naprawdę skierowana jest przeciwko niemu. Warto, żeby rodzic uświadomił dziecku, że ktoś, kto stoi za "Niebieskim wielorybem", chce kontrolować jego życie i wybory.

4.Dlaczego dzieci w to grają?

Niektórym potrzeba adrenaliny. Dzieci, które żyją w środowisku z nadmierną ilością bodźców, w takiej grze będą szukać mocnych wrażeń. Jeśli w domu są bez przerwy konflikty, awantury, to z kolegami jest nudno, na treningu jest nudno i w harcerstwie też. Innym brakuje przynależności do grupy. Psychiczna potrzeba bycia akceptowanym i przynależności do grupy społecznej jest tak silna, że dzieci, które nie mają w domu mocnych więzi z rodzicami i nie mają takich kolegów, przyjaciół, którzy je akceptują, będą szukać relacji w każdej grupie, w której będą akceptowane. Na ogół jednak dzieci sięgają po takie gry z ciekawości – bo to coś nowego, coś, czego nie znają. To normalna dziecięca ciekawość.

5.Jak postąpić w przypadku gdy dziecko zacznie grać w tę grę?

Warto wyjaśnić dziecku, skąd się wie, że zaczęło grać. Bo jeśli przegląda się historię wyszukiwania albo włączyło się kontrolę rodzicielską, to dziecko ma prawo o tym wcześniej wiedzieć – na tym polega szanowanie granic. Istotne też jest dopytanie dziecka, co jest dla niego w tej grze atrakcyjne. Czasami potrzebny jest kontakt z psychologiem.

Dlatego najważniejsze jest to, żeby cały czas być z dzieckiem w relacji. Starać się je zrozumieć. Wzmacniać pozytywne zachowania, zamiast karać i krytykować. Budowanie relacji na pozytywach jest skuteczniejsze, bo tworzy moc sprawczą dziecka i daje mu możliwość stawiania granic w zagrażających mu sytuacjach, stworzonych przez innych ludzi.

6. Gdzie można uzyskać pomoc? W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod numer telefonu 800 100 100 oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla rodziców i nauczycieli. Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy mogą dzwonić pod numer telefonu 800 12 12 12

Więcej o bezpieczeństwie w Internecie można się dowiedzieć ze stron: www.dyżurnet.pl,www.ore.edu.pl,www.akademia.nask.pl,www.kursor.edukator.pl, www.saferinternet.pl,www.plikifolder.pl

Bezpieczną formą korzystania przez dziecko ze smartfonu jest włączenie przez rodzica kontroli rodzicielskiej w telefonie. Instrukcję uruchomienia tej kontroli można uzyskać wpisując w Internecie http://blog.atena.pl/kontrola-rodzicielska-na-urzadzeniach-mobilnych.

Pedagog Anna Maciejewska

 

 

Czytaj także:

List Rzecznika Praw Dziecka

Cyberbezpieczeństwo w szkołach – list Minister Edukacji Narodowej

Joomla Templates by 3/4 Studio